Headlines
Published On:
By Staff Reporter : PNG Today

PNG Election: 100 declarations so far, 11 seats yet to be declared

As of this afternoon (Saturday 29 July) 100 seats have been declared while  11 seats are yet to be declared. The list as compile by NBC News as follows:
The Seats there have been declared so far in Chronological Order  are:
1. James Marape (PNC) - Tari-Pori Open (Sun 9th July)
2. Justin Tkatchenko (PNC) - Moresby South Open (Wed 12th July)
3. Dr. Allan Marat (MLP) - Rabaul Open (Fri 14th July)
4. Peter O'Neill (PNC) - Ialibu-Pangia Open (Sat 15th July)
5. Walter Schnaubelt (NA) - Namatanai Open (Sat 15th July)
6. Petrus Nane Thomas (Ind) - Koroba-Lake Kopiago Open (Sun 16th July)
7. Koni Iguan (PANGU) - Markham Open (Sun 16th July)
8. Sam Basil (PANGU) - Bulolo Open (Sun 16th July)
9. Job Pomat (PNC) - Manus Open (Sun 16th July)
10. Charlie Benjamin (PNC) - Manus Provincial (Sun 16th July)
11. Timothy Masiu (NA) - South Bougainville Open (Mon 17th July)
12. Steven Davis (PNC) - Esa 'ala Open (Mon 17th July)
13. Jelta Wong (URP) - Gazelle Open (Mon 17th July)
14. Manasseh Makiba (Ind) - Komo-Magarima Open (Mon 17th July)
15. Joseph Lelang (CFR) - Kandrian-Gloucester Open (Mon 17th July)
16. Thomas Pelika (PANGU) - Menyamya Open (Mon 17th July)
17. Patrick Basa (CDP) - Kabwum Open (Mon 17th July)
18. Dr. Kobie Bomaero (PANGU) - Tewai-Siassi Open (Tue 18th July)
19. Renbo Paita (PANGU) – Finschaffen Open (Tue 18th July)
20. Elias Kapavore (PNC) – Pomio Open (Tue 18th July)
21. Charles Abel (PNC) – Alotau Open (Tue 18th July)
22. Solan Mirisim (NA) – Telefomin Open (Tue 18th July)
23. Ian Ling Stuckey (NA) – Kavieng Open (Thurs 20th July)
24. Joe Sungi (NA) – Nuku Open (Thurs 20th July)
25. Emil Tammur (PPP) – Kokopo Open (Thurs 20th July)
26. John Pundari (PNC) – Kompiam-Ambum Open (Thurs 20th July)
27. Puka Temu (PNC) – Abau Open (Fri 21st July)
28. Kerenga Kua (PNGNP) – Sinesine-Yongumugl Open (Fri 21st July)
29. Nakikus Konga (PPP) – ENB Provincial (Fri 21st July)
30. Richard Maru (PNC) – Yangoru-Saussia Open (Fri 21st July)
31. Isi Henry Leonard (PNG Party) – Samarai-Murua Open (Fri 21st July)
32. Sir Julius Chan (PPP) – New Ireland Provincial (Sat 22nd July)
33. Joseph Yopiyopi (MAP) – Wosera-Gawi Open (Sat 22nd July)
34. John Simon (NA) – Maprik Open (Sat 22nd July)
35. William Samb (PANGU) – Goilala Open (Sat 22nd July)
36. Sasindran Muthuvel (PNC) – WNB Provincial (Sat 22nd July)
37. Fr. Simon Dumarinu (SDP) – Central Bougainville Open (Sat 22nd July)
38. Douglas Tomuriesa (PNC) – Kiriwina-Goodenough Open (Sat 22nd July)
39. Johnson Wapunai (PNC) – Ambunti-Drekikir Open (Sat 22nd July)
40. William Duma (URP) – Hagen Open (Sat 22nd July)
41. William Nakin (NA) – North Bougainville Open (Sat 22nd July)
42. Wera Mori (PNC) – Chuave Open (Sun 23rd July)
43. Francis Maneke (ODP) – Talasea Open (Sun 23rd July)
44. Kevin Isifu (PPP) – Wewak Open (Sun 23rd July)
45. Lekwa Gure (Ind) – Rigo Open (Sun 23rd July)
46. John Rosso (Ind) – Lae Open (Sun 23rd July)
47. Philip Undialu (PNC) – Hela Provincial (Sun 23rd July)
48. Ross Seymour (NA) – Huon Gulf Open (Sun 23rd July)
49. John Luke Crittin (PNC) – Milne Bay Provincial (Sun 23rd July)
50. Kennedy Wenge (PANGU) - Nawaeb Open (Sun 23rd July)
51. Patrick Pruaitch (NA) – Aitape-Lumi Open (Sun 23rd July)
52. Salio Waipo (NA) – Angoram Open (Mon 24th July)
53. Roy Biyama (PNC) – Middle Fly Open (Mon 24th July)
54. Belden Namah (PNGP) – Vanimo-Green River Open (Mon 24th July)
55. Moriape Vereda Kavori (THE) – Lufa Open (Mon 24th July)
56. Benny Allen (PNC) – Unggai-Bena Open (Mon 24th July)
57. Gary Juffa (PMC) – Northern Provincial (Tue 25th July)
58. Geoffery Kama (THE) – Karamui-Salt-Nomane (Tue 25th July)
59. Chris Haiveta (PNGCP) – Gulf Provincial (Tue 25th July)
60. Soroi Marepo Eoe (PNGNP) – Kikori Open (Tue 25th July)
61. Richard Mendani (NA) – Kerema Open (Tue 25th July)
62. Richard Masere (NA) – Ijivitari Open (Tue 25th July)
63. Dr. Fabian Pok (URP) – North Waghi Open (Tue 25th July)
64. Henry Amuli (Ind) – Sohe Open (Tue 25th July)
65. Koi Trappe (PNC) – Mul-Baiyer-Lumusa Open (Tue 25th July)
66. Henry Tutuwo Ame (Ind) – Goroka Open (Tue 25th July)
67. Chris Yer Nangoi (PANGU) – Sumkar Open (Wed 26th July)
68. Wake Goi (PNC) – Jimi Open (Wed 26th July)
69. Johnson Tuke (PPP) – Kainantu Open (Wed 26th July)
70. Robert Atiyafah (PNC) – Henganofi Open (Wednesday 26th July)
71. Joe Lera (URP) – Bougainville Regional (Wed 26th July)
72. Win Bakri Daki (Ind) – Tambul-Nebilyer Open (Wed 26th July)
73. Sir Mekere Morauta (Ind) – Moresby North West Open (Thurs 27th July)
74. Allan Bird (NA) – East Sepik Provincial (Thurs 27th July)
75. Bryan Krammer (PANGU) – Madang Open (Thurs 27th July)
76. Robert Agarobe (Ind) – Central Provincial (Thurs 27th July)
77. Peter Namea Isoaimo (NA) – Kairuku-Hiri Open (Thurs 27th July)
78. Saki Soloma (THE) – Okapa Open (Thurs 27th July)
79. Pogio Gahate (SDP) – Daulo Open (Thurs 27th July)
80. Wesley Nukundi (PNC) – Dei Open (Thurs 27th July)
81. Dr. Lino Tom (Ind) – Wabag Open (Thurs 27th July)
82. Joe Kuli (URP) – Anglimp South-Waghi Open (Thurs 27th July)
83. Sekie Agisa (PLP) – South Fly Open (Fri 28th July)
84. Paias Wingti (PDM) – WHP Provincial (Fri 28th July)
85. Powes Parkop (SDP) – NCD Regional (Fri 28th July)
86. Peter Gemungo Sapia (PNGP) – Raicoast Open (Fri 28th July)
87. Bari Palma (PNGP) – Kerowagi Open (Fri 28th July)
88. Tony Wouwou (PNGP) – West Sepik Provincial (Fri 28th July)
89. Peter Ipatas (PNC) – Enga Provincial (Fri 28th July)
90. Pila Niningi (Ind) – Imbonggu Open (Fri 28th July)
91. Michael Nali (Ind) – Mendi Open (Fri 28th July)
92. Rimbink Pato (UP) – Wapenamanda Open (Fri 28th July)
93. Johnny Alonk (URP) – Middle Ramu Open (Fri 28th July)
94. James Donald (PPP) – North Fly Open (Fri 28th July)
95. Ginson Saunu (PANGU) – Morobe Provincial (Fri 28th July)
96. John Kaupa (PNGNP) – Moresby North East Open (Fri 28th July)
97. Robert Naguri (NA) – Bogia Open (Fri 28th July)
98. Tomait Kapili (URP) – Lagaip-Porgera Open (Sat 29th July)
99. Lucas Dawa Dekena (PNGP) – Gumine Open (Sat 29th July)
100. Mehrra Minne Kipefa (URP) – Obura-Wonenara (Sat 29th July)
* DECLARATIONS BY PROVINCES (11 SEATS from 7 PROVINCES REMAIN OUTSTANDING)
Manus: Completed (1 Provincial, 1 Open)
1. Charlie Benjamin - Manus Provincial (PNC)
2. Job Pomat - Manus Open (PNC)
East New Britain: Completed (1 Provincial, 4 Open)
1. Nakikus Konga - ENB Provincial (PPP)
2. Elias Kapavore - Pomio Open (PNC)
3. Emil Tammur- Kokopo Open (PPP)
4. Jelta Wong - Gazelle Open (United Resources Party)
5. Dr. Allan Marat - Rabaul Open (Melanesian Liberal Party)
New Ireland: Completed (1 Provincial, 2 Open)
1. Sir Julius Chan - New Ireland Provincial (PPP)
2. Ian Ling Stuckey - Kavieng Open (NA)
3. Walter Schnaubelt - Namatanai Open (NA)
West New Britain: Completed (1 Provincial, 2 Open)
1. Sasindran Muthuvel - WNB Provincial (PNC)
2. Joseph Lelang - Kandrian-Gloucester Open (Coalition for Reform Party)
3. Francis Galia Maneke - Talasea Open (Our Development Party)
Milne Bay: Completed (1 Provincial, 4 Open)
1. John Luke Crittin - Milne Bay Provincial (PNC)
2. Douglas Tomuriesa - Kiriwina-Goodenough Open (THE/PNC)
3. Isi Henry Leonard - Samarai-Murua Open (PNG Party)
4. Charles Abel - Alotau Open (PNC)
5. Davis Stevens - Esaála Open (PNC)
Hela: Completed (1 Provincial, 3 Open)
1. Philip Undialu - Hela Provincial (THE/PNC)
2. James Marape - Tari-Pori Open (NA/PNC)
3. Petrus Nane Thomas - Koroba-Lake Kopiago Open (Independent)
4. Manneseh Makiba Marape - Komo-Magarima Open (Independent)
Autonomous Region of Bougainville: Completed (1 Regional, 3 Open)
1. Joe Lera - Bougainville Regional (URP)
2. Timothy Masiu - South Bougainville Open (NA)
3. William Nakin - North Bougainville Open (NA)
4. Fr. Simon Dumarinu - Central Bougainville Open (Social Democratic Party)
East Sepik: Completed (1 Provincial, 6 Open)
1. Allan Bird - ESP Provincial (NA)
2. Richard Maru - Yangoru-Sausia Open (PNC)
3. Joseph Yopyyopy - Wosera-Gawi Open (Melanesian Alliance Party)
4. John Simon - Maprik Open (NA)
5. Kevin Isifu - Wewak Open (PPP)
6. Johnson Wapunai - Ambunti-Drekikir Open (PNC)
7. Salio Waipo - Angoram Open (NA)
Central: Completed (1 Provincial, 4 Open)
1. Robert Agarobe - Central Provincial (Independent)
2. Sir Puka Temu - Abau Open (PNC)
3. Lekwa Gure - Rigo Open (Independent)
4. William Samb - Goilala Open (PANGU)
5. Peter Namea Isoaimo - Kairuku-Hiri Open (NA)
Northern: Completed (1 Provincial, 2 Open)
1. Gary Juffa - Northern Provincial (People’s Movement for Change)
2. Richard Masere - Ijivitari Open (NA)
3. Henry Amuli - Sohe Open (Independent)
Gulf: Completed (1 Provincial, 2 Open)
1. Chris Haiveta - Gulf Provincial (PNG Country Party)
2. Richard Mendani - Kerema Open (PNGCP/URP/NA)
3. Soroi Marepo Eoe - Kikori Open (PNG National Party)
Morobe: Completed (1 Provincial, 9 Open)
1. Ginson Saunu - Morobe Provincial (PANGU)
2. Koni Iguan - Markham Open (PANGU)
3. Sam Basil - Bulolo Open (PANGU)
4. Thomas Pelika - Menyamya Open (PANGU)
5. Patrick Basa - Kabwum Open (Christian Democratic Party)
6. Dr. Kobie Bomareo - Tewai-Siasi Open (PANGU)
7. Renbo Paita - Finschaffen Open (PANGU)
8. John Rosso - Lae Open (Independent)
9. Ross Seymour - Huon Gulf Open (NA)
10. Kennedy Wenge - Nawaeb Open (PANGU)
West Sepik: Completed (1 Provincial, 4 Open)
1. Tony Wouwou - WSP Provincial (PNG Party)
2. Solan Mirisim - Telefomin Open (PNC)
3. Joe Sungi - Nuku Open (NA)
4. Patrick Pruaitch - Aitape-Lumi Open (NA)
5. Belden Namah - Vanimo-Green River Open (PNG Party)
Western Highlands: Completed (1 Provincial, 4 Open)
1. Paias Wingti - WHP Provincial (PDM)
2. William Duma - Hagen Open (United Resources Party)
3. Wesley Nukundi - Dei Open (PP/PNC)
4. Win Bakri Daki - Tambul-Nebilyer Open (Independent)
5. Koi Trappe - Mul-Baiyer-Lumusa Open (PNC)
Simbu: Outstanding (1 Provincial, 5 Open)
1. (Undeclared) - Simbu Provincial
2. Kerenga Kua - Sinesine-Yongumugl Open (NA/PNG National Party)
3. Wera Mori - Chuave Open (PNC)
4. Geoffery Kama – Karamui-Salt-Nomane (THE)
5. Bari Palma - Kerowagi Open (PNG Party)
5. Lucas Dawa Dekena - Gumine Open (PNG Party)
7. (Undeclared) Kundiawa Open
Enga: Outstanding (1 Provincial, 4 Open)
1. Peter Ipatas - Enga Provincial (PP/PNC)
2. John Pundari - Kompiam-Ambum Open (PNC)
3. (Undeclared) Kandep
4. Dr. Lino Tom – Wabag (Independent)
5. Tomait Kapilip - Lagaip-Porgera (URP)
6. Rimbink Pato – Wapenamanda (PP/PNC)
Eastern Highlands: Outstanding (1 Provincial, 8 Open)
1. (Undeclared) - EHP Provincial
2. Moriape Vereda Kavori - Lufa Open (THE)
3. Pogio Gahate - Daulo Open (SDP)
4. Henry Tutuwo Ame - Goroka Open (Independent)
5. Robert Atiyafah - Henganofi Open (Independent/PNC)
6. Johnson Tuke - Kainantu Open (Independent/PPP)
7. Benny Allen – Unggai-Bena (PNC)
8. Saki Soloma – Okapa Open (THE)
9. Mehrra Minne Kipefa - Obura-Wonenara Open
Madang: Outstanding (1 Provincial, 6 Open)
1. (Undeclared) - Madang Provincial
2. Chris Yer Nangoi - Sumkar Open (PANGU)
3. Bryan Krammer - Madang Open (PANGU)
4. Robert Naguri - Bogia Open (NA)
5. Johnny Alonk - Middle Ramu Open (URP)
6. Peter Gemungo Sapia - Rai Coast Open (PNG Party)
7. (Undeclared) - Usino-Bundi Open
Southern Highlands: Outstanding (1 Provincial, 5 Open)
1. (Undeclared) - SHP Provincial
2. Peter O’Neill - Ialibu-Pangia Open (PNC)
3. Pila Niningi - Imbonggu Open (Independent)
4. Michael Nali - Mendi Open (Independent)
5. (Undeclared) - Nipa-Kutubu Open
6. (Undeclared) - Kagua-Erave Open
Jiwaka: Outstanding (1 Provincial, 3 Open)
1. (Undeclared) - Jiwaka Provincial
3. Fabian Pok - North Waghi Open (URP)
4. Wake Goi - Jimi Open (PNC)
5. Joe Kuli - Anglimp-South Waghi Open (URP)
Western: Outstanding (1 Provincial, 3 Open)
1. (Undeclared) - Western Provincial
2. Roy Biyama - Middle Fly Open (PNC)
3. Sekie Agisa - South Fly Open (PLP)
4. James Donald - North Fly Open (PPP)
National Capital District: Completed (1 Regional, 3 Open)
1. Powes Parkop - NCD Regional (SDP)
2. Justin Tkatchenko - Moresby South Open (PNC)
3. Sir Mekere Morauta - Moresby North West (Independent)
4. John Kaupa - Moresby North East (PNG National Party)
NBC News

Posted by Staff Reporter : PNG Today on 4:55 AM. Filed under , , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Share this Article

Advertisement

Subscribe to Daily News

Enter your email address:

Delivered by PNG Today

© 2017 PNG Today . Powered by Blogger.